abali
04 خرداد 1402 - 18:17

شناسایی ۳۵۰۰ میلیارد تومان اموال مازاد در استان کردستان

نشست شورای هماهنگی مدیران استانی واحدهای تابعه وزارت اقتصاد و دارایی در کردستان با وزیر اقتصاد در حالی برگزار شده که از شناسایی ۳۵۰۰ میلیارد تومانی اموال مازاد در استان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، سید کمال حسینی عصر امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیران استانی واحدهای تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک‌های استان کردستان با وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه 59.3 درصد منابع کشور در اختیار تهران و 7 استان برخوردار نیز 23.7 درصد از منابع کشور را در اختیار دارند، اظهار داشت: 23 استان نیز 22.4 درصد منابع را در اختیار دارند که از این میزان تنها 6 دهم درصد از منابع مربوط به کردستان بوده و در جایگاه 27 کشوری هستیم.

وی گفت: کل مانده مطالبات استان کردستان 820 میلیارد تومان بوده که این‌ میزان به اندازه منابع یک شرکت بزرگ استان‌های دیگر کشور نیست.

مدیرکل جذب و سرمایه‌گذاری استانداری کردستان نیز با اذعان به اینکه تعداد سرمایه‌گذاران در استان بسیار محدود است، اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود که کمیسیون بانک‌های خصوصی در استان تشکیل تا منابع آنان مدیریت شود.

135 میلیارد تومان از منابع دولتی کردستان به استان بازنگشت 

محمد مشیرپناهی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کردستان نیز ضمن خیر مقدم به وزیر اقتصاد که پس از در دو دهه شاهد حضور وزیر این حوزه در استان هستیم، تصریح کرد: بابت تفویض اختیارات، اختصاص اعتبارات و افزایش تسهیلات تشکر می‌کنیم.

وی از پرداخت سه هزار و 500 میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی و پاداش همکاران بازنشسته در استان خبر داد و افزود: خوشبختانه مشکلی در این بخش نداریم.

مشیرپناهی با تاکید بر ضرورت تمرکززدایی و افزایش اختیارات به استان‌ها بیان کرد: 93 درصد از اعتبارات در مرکز و تنها 7 درصد از اعتبارات در استان‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.

وی با اذعان به اینکه در بحث موافقت‌نامه اکثر مبالغ تملک روزهای آخر سال پرداخت می‌شود، افزود: سال گذشته 1350 میلیارد تومان در روزهای آخر پرداخت شد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کردستان به درآمد معادن حقوق دولتی اشاره کرد و گفت: سال گذشته 1300 میلیارد تومان درآمد منابع دولتی استان بوده که باید بر اساس قانون 180 میلیارد تومان آن بازگشت داده می‌شد، اما تنها 45 میلیارد تومان آن به کردستان بازگشته است.

وی از معافیت مالیاتی طلای زرکوب قروه به میزان 500 میلیارد تومان خبر داد و درباره شیوه اجرای قانون اموال مازاد خاطرنشان کرد: از سال گذشته تاکنون 181 فقره املاک مازاد به ارزش 3500 میلیارد تومان در استان شناسایی و از این تعداد 51 فقره به فروش رفته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کردستان افزود: 156 فقره از این املاک دارای مجوز فروش بوده اما متاسفانه دستگاه‌ها همچنان مقاومت کرده و حاضر به اجرای قانون نیستند.

بدهی مالیاتی یک‌هزار میلیارد تومانی در کردستان

مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان نیز جلب رضایت‌مندی مودیان را جزو برنامه‌های اولویت‌دار عنوان کرد و افزود: در همین راستا، سال گذشته درخواست‌های خوداظهاری مالیاتی 80 درصد افزایش یافته و 60 هزار نفر مودی شناسایی شده و از 60 هزار مودی سال 1400، امسال به 120 هزار مورد رسیده‌ایم.

مصطفی فعله‌گری با اشاره به اینکه سال گذشته با معافیت مالیاتی معدن طلای قروه، بخش زیادی از درآمدها را دست دادیم، افزود: سال گذشته تحقق 112 درصد و امسال نیز تحقق 100 درصدی داشته که بیشتر پرونده‌ها مربوط به بررسی پرونده‌های معوقات و فرار مالیاتی بوده است.

وی درباره فرارهای مالیاتی با استفاده از کارت‌های بازرگانی در کردستان توضیح داد: کارت‌های‌پیله‌وری را از افراد گرفته و کالاها را به اسم طرف ثبت می‌کنند، وقتی مالیات را اعمال می‌کنیم، صاحبان‌ کارت از پرداخت مالیات و معرفی این افراد خودداری می‌کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان اعلام کرد: بدهی مالیاتی سالیان گذشته در استان کردستان یک هزار میلیارد تومان بوده که دنبال شناسایی فرارهای مالیاتی هستیم.

صادرات یک میلیارد دلاری کالا از مرز باشماق مریوان

ناظر گمرکات استان کردستان نیز با اشاره به وجود سه گمرک سیران‌بند بانه، باشماق مریوان و سنندج و سه بازارچه ویژه مبادلات مرزی در استان اظهار کرد: عمده مبادلات در مرز باشماق به صورت ترانزیتی است.

خلیل حیدری از صادرات بیش از یک میلیون دلاری کالا از مرز باشماق مریوان به خارج کشور طی سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: تجارت برخی کالاها همچون کالای کولرگازی ممنوع است. عمده محصولات کشاورزی است.

تعیین تکلیف کالاهای متروکه در اموال تملیکی کردستان

مظفری، مدیرکل اموال تملیکی استان کردستان نیز از تعیین تکلیف کالاهای‌ متروکه در کردستان خبر داد و افزود: اکنون دپوی کالا در انبارهای اموال تملیکی کردستان نداریم.

به گزارش تسنیم، مدیران و نمایندگان بانک‌های استان کردستان نیز هر کدام جداگانه به ارائه گزارشی از وضعیت کاری خود پرداختند.

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1238240